Güzellik Merkezindeki 8 Farklı Müşteri

Güzellik Merkezindeki 8 Farklı Müşteri

Güzellik merkezi müşteri alanı çok geniştir. Her insan birçok alışkanlık, karakter özelliği ve psikolojik özelliklerden oluşur. Müşterilerinizin her biri ayrı bir dünyadır. Müşterilerle ne kadar uzun süre çalışırsanız, beklentilerini ve ihtiyaçlarını o kadar iyi anlarsınız.  Ama yeni müşterilerle ne yapmalı? İletişimde hata yapmamayı nasıl öğrenebilirim?

Sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz 🙂

Güzellik merkezinizde hizmetler için tamamen farklı insanlar geliyor ve iş için ortak bir dil ve her birine yaklaşım da bulunmak gerekiyor. Müşterileri, davranış kalıpları sıklıkla örtüşen belirli türlere ayırmak mümkündür. Bu türlerin özelliklerini anlamak, bir güzellik merkezinin işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Sadece iletişim hatalarından kaçınmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilere kesinlikle sevecekleri bir şey sunabilir ve onları tekrar size gelmeleri için teşvik edebilirsiniz.

Çoğu zaman , bir güzellik merkezinin müşterilerinin bilgi algısına göre (görseller, işitseller, vb.) Psikolojik türlere bölünmesi hakkında konuşurlar. Bu yararlı bilgi, onlar hakkında özel psikolojik literatürde okuyabilirsiniz . Ancak işinizde en sık karışık tiplerle karşılaşacaksınız. Davranış kalıpları sadece insan doğasına değil, aynı zamanda sosyal becerilerin özelliklerine de dayanmaktadır.

Uygulamada anlamanıza yardımcı olmak için, en yaygın 8 güzellik merkezi müşteri türünü seçtik ve bunlarla nasıl doğru çalışacağınızı size söyleyeceğiz. Bu yazıda, onları nasıl tanımlayacağınızı, onlara nasıl düzgün bir şekilde hizmet edeceğinizi, tam olarak aradıklarını nasıl sunacağınızı ve onları düzenli müşterilere nasıl dönüştüreceğinizi öğreneceksiniz.

randevu takip programıMüşteri Tipleri

” Geç ” – Her Zaman Geç Kalan O Müşteri

Bu tür bir müşteri için birkaç dakika geç kalmak bile neredeyse bir onur meselesidir. Sebepler her zaman farklıdır. Park yeri bulamıyorlar, işte geciktiler veya ziyareti unuttular.

Tabii ki, çoğu bunu kötülükten yapmıyor, çoğu zaman yüksek istihdam nedeniyle dağılıyorlar. Her ne kadar yeni bir müşterinin  isteğe bağlılığı nedeniyle sık sık bindirmeler meydana gelse de, bu nedenle tüm güzellik merkezinin çalışması acı çekiyor.

Geç müşterilerden kaynaklanan programlarındaki çakışmalardan kaynaklanan kayıpları aşağıdaki şekilde önlemek mümkündür:

 • Elinizde olan gecikme nedenlerini ortadan kaldırın. Örneğin, güzellik merkezinin yakınına park etmek zorsa, bu işi müşteriler için kolaylaştıracak seçenekleri göz önünde bulundurun.
 • Ziyaretinizi önceden hatırlatın. Örneğin sabah müşteriyi arayabilir ve randevuyu hatırlatırsınız. Veya daha da basit:  Güzellik merkezi randevuları hakkında bir kez otomatik bildirimler ayarlayınArdından, güzellik merkezine kayıtlı her müşteri, önceden planlanmış ziyaretin bir SMS hatırlatıcısını alacaktır. İxirlife ile bir gün önceden sizin belirlediğiniz mesaj içerikleri ve gönderme planı ile randevusu alınmış müşteriye otomatik mesaj gidecektir. Bu yöntem, geç varışları ve gelmemeleri %50’ye kadar azaltmaya yardımcı olur.
 1. ” Lokomotif ” – Sabırsız  Müşteri

Bazı insanlar her şeyi burada ve şimdi isteme eğilimindedir: zamanlarına çok değer verirler ve başkalarının koşullarını hesaba katmak istemezler. Sistematik olarak geç kalan müşteriler nedeniyle, sabırsız müşterilerin programında bir değişiklik varsa bir skandal bekleyin.

Bununla birlikte, bu tür güzellik merkezi müşterileri ile nasıl sakince çalışılacağını öğrenmeniz ve sertliklerini kişisel olarak almamanız gerekir. Onları mutlu etmek ve rahatlatmak oldukça mümkün:

 • İlk olarak, güzellik merkezi randevu programında müşteri gecikmelerini ve vardiyalarını en aza indirmeye çalışın.  Kağıt bir defterle veya bir düzine Excel dosyasıyla “manuel modda” çalışmak hem siz hem de müşterileriniz için çok zaman alır. Zamandan tasarruf edin  beklemenin hayal kırıklığını önlemek için modern bir muhasebe ve güzellik merkezi yönetim sistemine geçin. İxirlife ile ikisini bir arada yapabilirsiniz.
 • İkincisi, ziyaretlerine hazır olun. Sabırlı olun, yöneticilere kibar bir şekilde nasıl iletişim kurulacağını öğretin , güzellik merkezinde bir fincan aromalı kahve ile rahat bir bekleme alanı sağlayın , sabırsız müşterilerin rahatlayabileceği ve 5 dakika zevkle bekleyebilecekleri.
 1. “Hipokondriyak” – Şüpheli Müşteri

Bu tür güzellik merkezi müşterileri endişelenir ve çok fazla soru sorar. Öngörülebilir bir sonuçla kaliteli bir hizmet alacaklarından emin olmaları onlar için önemlidir. Bunlar çoğunlukla işitseldir, sizi severler ve sizi dinlemeye hazırdırlar.

Şüpheli müşterilerin güzellik merkezinize olan güvensizlikten değil, iç kaygıdan dolayı fazla soru sorduğunu anlamak önemlidir. Muhtemelen prosedür onlar için yenidir ve olası yan etkileri duymuşlardır.

Sinirlenmenize gerek yok, ancak onları sakinleştirmek ve almak istedikleri bilgileri sağlamak önemlidir. Çok fazla zamanınızı almaması için şunları yapabilirsiniz:

 • Güzellik merkezi web sitesinde hizmetler ve ürünler hakkında ayrıntılı bilgi verin. Bu bilgilerin görünür olduğundan emin olun, örneğin, bağlantıları fiyat listesine yerleştirin veya ayrı, dikkat çekici bir blokta vurgulayın.
 • Tüm hizmetlerin ayrıntılı bir açıklamasını içeren bilgi broşürlerini yazdırın, yöneticiye talimat verin. İşlem için kayıt sırasında veya beklerken müşteri, kendisini ilgilendiren konuları okuyabilecektir.
 1. ” Huysuz ” – Sonsuza Kadar Memnun Olmayan Bir Müşteri

Böyle bir güzellik merkezi müşterisi var , memnuniyetsizliği önlemek için “misyon imkansız” kategorisinde bir görevdir. Ya güzellik merkezi  çok soğuktu ya da müzik çok gürültülü görünüyordu ya da prosedürün sonucu yıldırım hızında değildir şikayetler için herhangi bir sebep olur.

Huysuz müşteriler er ya da geç herhangi bir güzellik merkezinde görünürler, ancak onlardan korkmak yerine onları anlamaya çalışın ve hatta fayda sağlayın. Böyle bir müşteriden gelen geri bildirimler genellikle size büyüme alanlarını gösterir. Seçici müşteriler sinirlerinizi bozar, ancak kusurlarınızı göstererek çıtayı yükseltmenizi de sağlar.

Ayrıca, bu tür insanlar, isteklerini dinlediğinizi ve dikkate aldığınızı gösterirseniz içtenlikle sevinebilirler. Ve böyle bir müşteriyi bile memnun edebilirseniz, o zaman herhangi bir görev size bağlıdır.

Büyük olasılıkla tüm nüansları tam olarak düşünemeyeceksiniz. Ancak, prosedürlerden memnuniyetsizliği en aza indirebilirsiniz:

 • Müşterinin alerjileri, tıbbi önerileri ve diğer özellikleri hakkında önceden bilgi edinin. Personele işinde yardımcı olabilecek her şeyi öğrenin ve müşteri paneline tüm bilgileri ekleyin.
 • Zaten şikayetler varsa, müşterinin profiline, müşteriyi en çok neyin endişelendirdiği ve rahatsız ettiği gibi küçük notlar bile ekleyin: örneğin, ürünün çok “kimyasal” kokusu, personelin kirli önlüğü, yüksek sıcaklık oda vb. Ziyaretten önce, hem yönetici hem de personel, özellikler listesine aşina olur ve müşterinin güzellik merkezinde kalmasını olabildiğince konforlu hale getirir.
 • Müşteri paneline örnek verdiğimiz tüm şikayet ve önerileri girebilir ve bir sonraki randevusunda müşteriye daha dikkatli davranırsınız.
 1. ” Zor ” – Her Zaman Meşgul Bir Müşteri

Bunlar her zaman acelesi olan, meşgul olan ve kendilerine bakmak için az zamanları olan insanlardır. Bu nedenle, kendileri için uygun bir zamanda kolay ve hızlı bir şekilde ziyaret edilebilecek prosedürlere ihtiyaç duyarlar.

Bu tür güzellik merkezi müşterilerini memnun etmenin birkaç yolu vardır :

 • Onlara iş planlarına uyacak şekilde uyarlanmış çalışma programları sunun. Örneğin, müşterileri saat 7’de önemli bir iş toplantısından önce cilt bakımı için planlayın. Veya başka bir zamanı yoksa, genç bir anneyi saat 22: 00’de manikür için kaydettirin.
 • Hizmet listenize meşgul insanlar için ekspres tedaviler ekleyin. Örneğin, 30 dakikalık şekillendirme veya makyaj, hızlı cilt onarımı, hızlı manikür veya saçınızı yıkayıp kurutma. Güzellik merkeziiçin bu tür hizmetler de faydalıdır.
 • Popüler tatillerden önce evde bakım için kozmetikli hediye setleri hazırlayın. Çok meşgul bir kişi için bu çok uygundur. Müşterinin akrabalarına ve arkadaşlarına neler verebileceğine zaten dikkat ettiniz.
 1. ” Esthete ” – Bir Atmosfer Uzmanı

Bu tür güzellik merkezi müşterisi her zaman ayrıntılara dikkat eder. Atmosferi beğenirse tekrar tekrar gelir. Çoğu zaman, görsel  özellikler onun doğasında vardır. “Gözleriyle aşk” denilen şeydir. Güzellik merkezinde olmaktan fiziksel olarak memnun olmalıdır. Estetik, yumuşak, rahat bir koltukta bir fincan kahvenin tadını çıkarmak ve dergileri okumak için işlemlere biraz önceden gelir.

Bu tür müşterilerin sadakatinin anahtarı, güzellik merkezinin genel rahatlığında ve küçük şeylere özen gösterilmesinde yatmaktadır:

 • Güzellik merkezindeki  atmosfere dikkat edin. Böylece müşteriler tatlı su, en sevdikleri kahve, hoş müzik sesleri ve en sevdikleri dergiler masanın üzerine serilmiş olsun.
 • Müşterinin en çok zaman geçirdiği ana alanların tasarımına uygun şekilde yaklaşın: bekleme alanları, resepsiyon , personellerin çalışma odaları – hepsi görsel olarak hoş ve rahat olmalıdır.
 • Vitrin tasarımı üzerinde düşünün , güzel örnekleyicilerle bir stant kurun. Herhangi bir müşteri için küçük hediyeler almak ve hatta estetik için daha da hoştur.
 1. ” Deneyci ” – Yeni Şeyler Denemeyi Seven

Bir güzellik merkezinin bu tür müşterileri, yeni ve ilginç olan her şeyi sever. Özel bir Japon saç güçlendirme tedavisi mi? Yaz! Sadece güzellik merkezinizde bulunan kombine bir zayıflama programı mı? Bana iki tane ver!

Bu tür insanları çekmek ve elde tutmak için en son gelişmelere ayak uydurmaya çalışmanız ve işinizde yaratıcı olmanız gerekir:

 • Yeni hizmetler için özel promosyonlar ve teklifler geliştirin . Prosedürler listenizi daha sık güncelleyin ve yeni ürünleri sevenler, güzellik merkezine kaydolmak için her zaman harika bir nedene sahip olacaklar.
 • Sık sık yeni hizmetler sunma fırsatınız yoksa, eskileri nasıl “yeniden biçimlendirebileceğinizi” düşünün. Örneğin, birkaç prosedürden oluşan bir paket teklifi bir araya getirin veya mevcut hizmeti yeniden markalaştırın.
 • İxirlife içerisine tüm paket programlarınızı gruplandırarak girebilirsiniz.
 1. İdeal müşteri

Bunlar sizin düzenli, sevgili ve sadık müşterilerinizdir. Her zaman güzellik merkezinizi diğerlerine tercih edecekler, arkadaşlarına sizden bahsedecekler. Kendilerine bakmanız konusunda size güvenecekler ve işinizin temeli onlar. Sen onlarla rahatsın, onlar da seninle rahat. Ve bu, yukarıdakilerden herhangi birini dönüştürmenin mümkün olduğu müşteri türüdür.

Karşılaştığınız müşteri türü ne olursa olsun, asıl mesele onların ihtiyaçlarına anlayış ve saygı göstermektir. Hizmetin üst düzeyde olduğu, gereken özenin gösterildiği ve profesyonel bir yaklaşım sergilendiği zamanları herkes sever. Sadakat oluşturma süreci uzun bir yolculuktur, ancak bu süreçten geçmeniz gerekir.

Tabii ki, tüm nüansları manuel olarak dikkate almak ve akılda tutmak imkansızdır. Ama bunu kendin yapmana gerek yok. Kendinizi İxirlife programına emanet edebilirsiniz .

Planlama kesintileri konusunda endişelenmenize gerek yok  mobil uygulama , ekibinizin sorunsuz ve senkronize çalışmasına yardımcı olacaktır. Tüm müşteri verileri her zaman parmaklarınızın ucunda ve otomatik hatırlatmalar sayesinde geç kalma ve randevuya gelmeme riskleri önemli ölçüde azaltılıyor. Böyle güvenilir bir asistanla, herhangi bir müşteriyi ideal bir müşteriye çok daha kolay dönüştürebilirsiniz

Bununla birlikte bahsettiğimiz tüm özellikelere sahip olan İxirlife yazılımıyla ilgileniyorsanız, lütfen bizimle buradan iletişime geçin .

Güler yüzlü personelimiz, güzellik merkezi randevu programımızın sizin için neler yapabileceğini tartışmaktan mutluluk duyacaktır!

Ücretsiz deneyimleyebilir  ya da 0262 255 5212 iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.