Lazer Takip Formu

Lazer teknolojisi avantajı olarak; en kısa süredesürede, en az ağrı ve en az etkiyle hastanın istenmediği tüylerden güvenli ve etkin şekilde kurtulmada kullanılan yönteme Lazer Epilasyon denir. Lazer epilasyon uygulaması ve bunun olası risk ve komplikasyonları hakkında bilgilendirmeye yönelik Lazer takip formu hazırlanır.

Kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve sadece kıl kökünün etkilenmesi özelliği lazer epilasyonu diğer yöntemlerden ayırır. Lazer epilasyon’un, vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilmesi, diğer epilasyon yöntemlerine göre çok kısa sürmesi, sonrasında bir takım kısıtlamalara neden olmaması (duş’a veya denize girememe) gibi avantajları vardır.

Nadirde olsa bir takım yan etkileri de olabilmekte ve dikkat edilmesi gereken hususları vardır;

Güzellik Merkezinizde müşterilerinizin doldurduğu lazer takip formu, lazer epilasyon onam formu‘nda yer vermeniz gereken başlıca maddeler örnek olarak;

a) Hassas ciltlerde pullanma, geçici kızarma-kabarma,  koyu tenlerde çok ince kabarcıklar oluşabilir. Bu şekilde bir sorun veya başka yaşanabilecek herhangi bir sorunda ilk 3 gün içinde güzellik merkezimize ulaşınız.

b) Lazer ışığının direkt göze çarpması sonucu, gözlere zarar verebilir. Uygulama sürecinde lazer koruyucu gözlüğü kullanılacağından dolayı bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

c) Uygulama süreci boyunca önerilen güneş koruyucu krem kullanılarak güneşten sakınılması gerekir. Bronzlaşmaya kesinlikle engel olunmalıdır.

d) Lazer sadece siyah kıllarda etkilidir. Beyaz, kızıl, gri kıllarda etkili değildir.

e) Seans randevularına uyulmazsa başarı şansı düşer.

f) Seans aralarında başka bir epilasyon yöntemi uygulanırsa başarı şansı düşer.

g) Hormonel bir rahatsızlık sonucu kıllanma varsa; hormonel tedavi ile birlikte lazer epilasyon uygulanmalıdır. Tek başına lazer epilasyon başarı şansı düşük olmaktadır.

h) Hormon bozukluğuna bağlı kıllanmalarda 8 seansın üzerine çıkılabilir. Yüz bölgesinin daha hassas olması ve kılların daha ince olması sebebi ile seans sayısı uzar. Diğer bölgeler (kol altı, genital, bacak vb) kalın kıllara sahip olduğu için başarı şansı daha yüksektir. Seans aralığı 6-8 haftadır.

i) Seanslardan X gün sonra kontrol yapılır.

j) Kontroller X fazla ertelenemez.

k) Lazer epilasyon sonrası oluşabilecek yan etkiler:

Göze direkt atış yapılması sonucu körlüğe kadar gidebilen problemler oluşabilir
Kızarıklık (eritem)
Uygulama alanında lokal ödem
Kıl folliküllerinin kabarması
Yanık
Uygulama bölgesinde renk koyulaşması veya açılması
Üst dudak uygulamalarında eğer varsa varolan uçukta yayılma
Yüz bölgesinde nadirende olsa ince tüylerin yayılmasI
Beklenmeyen bir etki gelişirse lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

Yazdırılabilir Lazer Epilasyon Onam Formu, Lazer Takip Formu örneğini  görüntülemek ve indirmek için tıklayınız