Güzellik Salonlarında Müşteri İletişimleri

Güzellik Salonlarında Müşteri İletişimleri

Güzellik Salonlarında Müşteri İletişimleri

Güzellik salonlarında müşteri iletişimleri ni inceleyelim. Hayal edin: harika bir güzellik salonunuz var. Modern ekipman, şık iç mekan,profesyonel personeller. Ve müşterileriniz sisli ya da biraz ilgi sever. Evet, personeller ve malzemelerinize güvenen değişmez müşteriler vardır. Ve birkaç yenisi daha geliyor. Sorun nedir tam olarak?

Nedenleri elbette farklı olabilir . En yaygın olanlardan biri, telefon görgü kurallarının ihlalidir. Telefona cevap vermenin talihsiz tarzı ve biçimidir. Ancak en popüler olan bu iletişim kanalıdır. İnsanlar canlı iletişimi tercih eder ve kaydolmak için şahsen salona gitmek gibi işlemlere her zaman zamanları olmaz.

Güzellik salonlarında müşteri iletişimleri için ortak bir resim: Salon müdürü telefona kaşlarını çatarak cevap veriyor ve kısacası keskin cevaplar, yapacak daha önemli işleri olduğu açıkça duyuluyor. – Merhaba, lazer epilasyon yaptırmak istiyorum, randevu alabilir miyim? – Şey, Salı günü saat 4’te bir yer var. Uygun mu? Evet, ama birkaç sorum var. Buz epilasyon nedir, diğer türlerden farkı nedir? – Sitede okuyun, her şey orada!

Randevu Programı

Sonuç: Müşteri, daha kibar ve nitelikli tavsiye aldığı başka bir salonu arar ve sizinle değil, onlarla bir hizmet için kaydolur.

Ne yazık ki, benzer diyaloglar istediğimizden çok daha yaygın. Birçok güzellik salonu yöneticisi, yöneticilerinin telefonda tam olarak nasıl iletişim kurduğunun ve bu tür aramalardan sonra kaç potansiyel müşterinin rakiplerine gittiğinin tam olarak farkında bile değil.  

Salonunuzu bu resimde tanıyorsanız (veya bunun en azından bazen olduğundan şüpheleniyorsanız), telefonda müşterilerle iletişim kurmanın kurallarını ve bu kuralların nasıl hizmet standartları haline getirileceğini düşünmenin zamanı geldi .

Nereden başlamalı?

Tabii ki, ilk izlenimden

Göz temasıyla ilk izlenimi yaratmanın sadece 10-15 saniye sürdüğünü söylüyorlar. Telefon iletişiminde daha da az zamanınız var. Kelimenin tam anlamıyla 5 saniye, bu süre zarfında yaklaşık 10 kelime söylemek için zamanınız olacak. Güzellik salonlarında müşteri iletişimleri Bu nedenle, gelen ve giden aramalar için önceden birkaç karşılama ifadesi hazırlayın.

Yüz yüze iletişim kurduğumuzda yüz ifadeleri ve jestler bize yardımcı olur. Telefonda her şey daha karmaşık: seni görmüyorlar. Bu nedenle, önemlidir:

  • Kelime Anlamlarına dikkat edin.
  • Muhatabın dikkatini tutun.
  • Tonlamayı takip edin.

İşte salonunuzu daha da başarılı hale getirmenize yardımcı olacak müşterilerle telefonda konuşmak için birkaç ipucu.

Bir telefon görüşmesine nasıl doğru cevap verilir: telefon görgü kuralları

1. Kendinizi tanıtın

Hemen adınızı ve salonun adını verirseniz, bu muhatabınızı açıklayıcı bir soru sormaktan kurtaracaktır. Ancak burada bilgi ile aşırı yüklenmemek önemlidir.

Giden aramalar için. İlk cümlede – salonun adı, konumu ve adı. Ardından itirazınızın özünü çok açık ve net bir şekilde belirtin.

Örneğin: “İyi günler. Ben “Mediminel” güzellik salonunun yöneticisi Büşra. Son zamanlarda ilginizi çeken saç laminasyonu için bir kampanya başlatıyoruz. Müsait misiniz?”

Gelen aramalar için kurumun adını seslendirmeniz ve nasıl yardımcı olabileceğinizi sormanız yeterlidir. Müşterinin doğru numarayı arayıp aramadığını sormasını beklemeyin: bu arayan için rahatsızlık yaratır.

Örneğin: “İyi günler, güzellik salonu “Mediminel”. Nasıl yardımcı olabilirim?”

2. Geri arayın veya sizi geri aramasını sağlayın

Yanlış zamanda arayabilirsiniz, çok meşgul olduğunuzda aranabilirsiniz. İkinci bir aramayı kabul ederseniz, bu durumları düzeltmek kolaydır.

Giden aramalar için. Örneğin, bir müşteriye iyi bir ürün teklif ettiniz, ancak görüşme sırasında nihai bir karar vermedi. Hemen olumlu bir cevap almaya çalışmayın. Tekrar ne zaman iletişime geçebileceğinizi sorsanız iyi olur.
Örneğin: “Bu teklifi düşünmek için zamana ihtiyacınız olduğunu anlıyorum. Sizi ne zaman geri arayabilirim?”

Gelen aramalar için. Cevapsız aramalar var ve bu bir felaket değil. Özellikle 10-15 dakika içinde geri arayıp hemen cevap veremediğiniz için özür dilediyseniz. Ancak bir geri aramayı geciktirmek , telefon görüşmelerinin görgü kurallarının ihlali ve salonun itibarı için bir eksidir. Hızlı geri aramalar iyi kazançlar sağlar: yeni bir müşteriyi kaçırmazsınız veya düzenli bir ziyaretçiyi sadık tutmazsınız.

Örneğin: “Merhaba, ben Mediminel salonundan Zeynep. Üzgünüm, aramanıza hemen cevap veremedim. Müsait misiniz?

3. Karşınızdakini bekletmeyin

Görüşme sırasında acil bir durum ortaya çıkarsa veya muhatap size hemen cevaplayamayacağınız bir soru sorarsa, muhatabı uzun bekleme modunda bırakmayın. Görüşmede bir mola için izin verilen süre bir dakikadan fazla değildir.

Aynı zamanda, zorunlu duraklama için özür dilediğinizden ve konuşmayı bekleme moduna aldığınızdan emin olun. Böylece muhatabınızı onunla ilgisi olmayan yabancı seslerden kurtarıyorsunuz. Dakikaya yetişemeyeceğinizi anlarsanız (örneğin, biri resepsiyonla iletişime geçecektir), konuşmayı durdurun ve tekrar aramak için bir zaman üzerinde anlaşın.

Bu telefon iletişim kuralı, hem gelen hem de giden aramalar için evrenseldir. Sadece müşterilerinizi beklemeye zorlamayın. 

4. Sözünüzü kesmeyin ve dinlemeye hazır olun

Bir güzellik salonunun yöneticisinin, muhatabın sözünü eklemek için zamanı olması için araya girmeme yeteneği ile bir konuşma oluşturma yeteneği arasında bir denge kurması önemlidir. Bu kolay bir beceri değildir, ancak sonuç onu elde etmek için harcanan zamanın karşılığını verecektir. Müşterileriniz kendilerini rahat hissedecek, bu da salonunuza daha iyi davranacakları anlamına geliyor.

Giden aramalar için Çok karlı bir promosyon veya harika bir hizmet hakkında çok ilginç bir hikaye bile, muhatap sizden sürekli bir kelime akışı duyarsa değerini kaybedecektir. Bunu önlemek için cümleler arasında küçük duraklamalar yapın, böylece satırın diğer ucundaki kişi bir soru sorabilir, bir görüş belirtebilir veya bilgiyi basitçe “sindirebilir”. Bilgiyi porsiyonlar halinde verin ve yönlendirici sorular sorun, böylece müşteri ile monolog değil diyalog olsun.

Gelen aramalar için Kişi bir soruyla, hatta canı sıkılarak ararsa, önce konuşmasına izin verin. İlk olarak, müşterinin ihtiyacını ve sorununu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. İkincisi, bir cevap için düşüncelerinizi toplamanız size zaman verecektir.

5. Güzel ve etkili bir şekilde veda edin.

Stirlitz’in ne dediğini hatırlıyor musunuz? “Son cümle hatırlanıyor. Bir sohbete girmek önemlidir, ancak daha da önemlisi bir sohbetten çıkma sanatıdır.” Bir güzellik salonu elbette askeri istihbarat değildir, ancak bu kural burada da çalışır.

Hoşçakal diyerek, muhatapınıza size ayrılan zaman için teşekkür edin ve ona iyi günler (sabah, akşam) dileyin. Bu, müşterinin salonunuzla ilk temasıysa, sizi nasıl duyduğunu sormak uygundur. Böylece yol boyunca önemli bir pazarlama sorununu da çözmüş olursunuz.

Örneğin:

“Hoşçakal demeden önce salonumuzu nasıl duyduğunuzu öğrenebilir miyim?”

— Kız arkadaşım maniküründeydi ve memnun kaldı. – Çok güzel. Tavsiye için arkadaşına ve aramaya zaman ayırdığın için sana teşekkür ederim. Herşey gönlünüzce olsun salonumuza bekleriz.

Güzellik Merkezi İsimleri

Çözüm

Tabii ki, telefonda oldukça doğal bir şekilde etkili iletişim kuran insanlar var: muhataplarını kuralları düşünmeden, duraklamaların zamanını fark etmeden, özel bir çaba göstermeden kazanıyorlar.

Ama bunu önceden eğitim ve eğitim almadan yapanlar aslında çok az. Bu nedenle, çalışanları telefon görgü kuralları konusunda eğitmek için zaman ayırmaya değer .

İxirlife içerisinde müşterilerinizin panelinde olan Görüşme Notlarına, tüm bu yapılan konuşmaları kayıt altına alabilir ve kontrol edersiniz.

Telefon görgü kurallarının basit kurallarına uyarsanız, güzellik salonu çok daha verimli çalışacaktır. Daha fazla ziyaretiniz olacak ve müşteriler sıradan olmaktan mutlu olacak.

Not: 

Sizi ixirlife – güzellik salonu yazılımımızla tanışmaya davet ediyoruz! İşletmenizin verimliliğini artırmak, müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmak ve günlük işlerinizi kolaylaştırmak için tasarlanmış kapsamlı bir çözümdür.

Güzellik merkezi randevu programı, müşterilerinizin hızlı ve kolay bir şekilde randevu almasını sağlar. Randevu takibi, zaman yönetimi ve personel planlaması gibi zorlukları ortadan kaldırırken, günlük iş akışınızı optimize eder. Böylece siz ve çalışanlarınız daha fazla zaman ve enerji harcamak yerine müşterilerinize odaklanabilirsiniz.

Güzellik salonu yazılımımız ayrıca stok yönetimi, finansal takip, müşteri ilişkileri yönetimi gibi özelliklerle donatılmıştır. İşletmenizin büyümesine yardımcı olmak için veri analitiği ve raporlama araçları da sunmaktayız.

Güler yüzlü ekibimiz, sizin ihtiyaçlarınızı anlamak ve güzellik salonunuz için en iyi çözümü sunmak için burada. Sorularınızı yanıtlamak ve yazılımımızın size sağlayabileceği faydaları ayrıntılı bir şekilde anlatmak için sabırsızlanıyoruz!

Güzellik salonu yazılımı tam anlamıyla deneyimlemek veya daha fazla bilgi almak için hemen bizi 0262 644 78 44 numarasından arayın. İşletmenizin potansiyelini artırmanıza yardımcı olmak için buradayız! ixirlife Teknoloji