İxirlife ile Güzellik Merkezi Maliyetlerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

İxirlife ile Güzellik Merkezi Maliyetlerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

İxirlife ile Güzellik Merkezi Maliyetlerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Güzellik merkezi maliyetleri hakkında bilgiler ve bunları nasıl en aza indirebiliriz onları paylaşalım. Herhangi bir güzellik merkezi sahibinin ana görevlerinden biri, işinin karlılığını arttırmaktır. Bunu yapmak için farklı yaklaşımlar kullanıyorlar: bazıları gelirleri artırmaya çalışıyor, bazıları maliyetleri optimize ediyor ama yine tüm dikkatlerini iş süreçlerini optimize etmeye yönlendiriyor.

Elbette bu alanların her birinde çalışmamız gerekiyor. Mümkün olan en yüksek karlılığı elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı yazıda, en hacimli ve zorlu yollardan birine yani maliyet düşürmeye değineceğiz. Ayrıca hizmet kalitesini kaybetmeden maliyetleri nasıl azaltacağımızı da bulacağız.

Randevu Programı

Nereden Başlamalı?

Herhangi bir işte maliyetleri düşürmenin ilk adımı, hangi gider kategorilerinin kesilebileceğini belirlemektir. Bu sorunun çözümü, ekonomik durumun genel bir analiziyle başlar. Bunu yapmak için güzellik merkezi  harcamalarının bir özet analizini hazırlamanız gerekir. Ayrıca, süreç şartlı olarak aşamalara ayrılmıştır.

 1. Maliyet Yapısını Belirleyin

Bu aşamada, belirli maliyet türlerinin tüm maliyetlere yüzde oranını belirlemek ve toplam örneklemde en büyük hacmi kaplayan en önemli maliyet kalemlerini vurgulamak gerekir.

Ana Harcama Kalemleri Şunlardır:
 • Kira ve elektrik faturaları,
 • Pazarlama,
 • Hizmetler ve mal alımı için malzemeler,
 • Yönetim giderleri,
 • Vergiler

Bu aşamanın sonucu, maliyet yapısında her bir makalenin yüzde kaçını kapladığının anlaşılmasıdır. Örneğin, güzellik merkezi maaş bordrosu, masrafların %40’ı kadardır.

 1. Her Bir Harcama Kalemi İçin Ayrıştırın

Bir sonraki adım, en büyük harcama kalemlerini bileşenlere bölmektir. Örneğin, pazarlama giderleri şunlardan oluşabilir:

 • İçerik üretimi; 
 • Müşteri edinme maliyetleri (Facebook, Instagram, Google Ads, Yandex, vb.),
 • Çalışan maaşları,
 • Promosyon malzemelerinin basımı,
 • Reklam için araçlar ve hizmetler.

Maliyetlerin ayrıştırılması, büyük bir görevi küçük parçalara ayırmanıza ve her biri ile ayrı ayrı çalışmanıza olanak tanır. Facebook edinme maliyetlerinin nasıl optimize edileceğini düşünmek, “Pazarlama maliyetleri nasıl azaltılır. Ancak aynı sayıda müşteri nasıl elde edilir?”‎ küresel sorununu çözmekten çok daha kolaydır.

 1. Maliyetleri Optimize Etmenin Yollarını Bulun

Maliyet kalemlerini bileşenlere ayırdıktan sonra, her bir kalemi optimize etmek için ayrı kararlar verebilirsiniz. Bunu yapmak için, çeşitli yöntemler  uygun maliyet optimizasyon yöntemlerini kullanarak maliyetleri düşürmek için ayrıntılı bir plan hazırlamanız gerekir.

Güzellik Merkezi Maliyet Optimizasyon Yöntemleri

Maliyet düşürmeye yönelik farklı yaklaşımlar vardır. Seçtiğiniz yöntem ne kadar etkili olursa, sonuç o kadar kararlı olur. Maliyetleri azaltmak için olası yöntemler şunları içerir:

 1. Kuruluşun iş süreçlerini değiştirmeden sabit veya yinelenen maliyetleri kolayca azaltın. Örneğin, kurumsal partilere harcama yapmayı reddetme, resmi ulaşım, daha ucuz sarf malzemelerine geçiş ve daha fazlası.
 2. Sabit maliyetleri değişkenlere dönüştürmek (başka bir deyişle, maliyetleri gelire bağlamak). Bu, çalışanlar için yüzde bordro planı lehine “oranların” reddedilmesi olabili. Bordro maliyetleri yalnızca bütçenin gelir tarafındaki bir artışla artar ve buna bağlı olarak gelirdeki düşüşle azalır.
 3. Dış kaynak kullanımı, bir dizi sorunu çözmek için harici sanatçıların kullanılmasıdır. Örneğin, dış kaynaklı muhasebe lehine bir muhasebecinin kadroda tutulmasının reddedilmesi.
 4. Maliyetleri azaltan yeni teknolojilerin kullanılması. Bu, kozmetikte, enerji tasarrufu sağlayan teknolojilerde vb. daha az ilacın kullanılmasına izin veren yeni cihazların kullanımı olabilir.

Tarif edilen yöntemler kombinasyon halinde kullanılabilir, çünkü her biri kendi yolunda etkilidir. Ancak yine de bir güzellik merkezinin iş süreçlerini değiştirmek ve her aşamada iş verimliliğini artırmak için en etkili ve kapsamlı yöntemlerden biri olmaya devam ediyor.

Bu yöntem, sorunu kapsamlı bir şekilde çözmenize ve daha az maliyetle daha fazla kazanmanıza olanak tanır ve yalnızca “ortaya çıkan delikleri tıkamak” ve acilen başka neyi reddedebileceğinizi bulmaya çalışmakla kalmaz. Bu konuda otomasyon ve özel programlar güzellik sektörünün yardımına geliyor.

Güzellik Merkezi Programı Nedir ve Neden Gereklidir?

İxirlife ne olduğuna, güzellik merkezi maliyetleri düşürmesine nasıl yardımcı olduğuna tüm bunlarla nasıl bağlantılı olduğuna bakalım.

Rutin görevlerin tamamen veya kısmen, çalışanlar tarafından değil, özel bir program tarafından gerçekleştirilmesidir. Güzellik merkezinin  çalışanların çalışma süresinden tasarruf etmenize, bir dizi görevi insanları dahil etmeden gerçekleştirmenize ve ayrıca insan faktörüyle ilgili hataların çoğundan kaçınmanıza olanak tanır.

İxirlife, güzellik merkezi işinizi otomatikleştirmek ve verimli bir şekilde yönetmek için kullanılan bir yazılımdır. Orijinal olarak güzellik merkezi, kozmetik klinikleri,  dövme stüdyoları, diyetisyenler ve diğer benzer işletmelerin özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir.

İxirlife araçları, güzellik merkezi yönetimi ve planlamasının verimliliğini artırmaya ve sonuç olarak maliyetleri ve kayıpları azaltmaya yardımcı olur. Bu araçların her birine daha yakından bakalım.

İxirlife Maliyetleri Yönetmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Bir güzellik merkezinin  maliyetlerini azaltmak için onları nasıl yöneteceğinizi öğrenmeniz gerekir. Maliyet yönetimi şunları içerir: planlama, izleme, maliyetleri düzenleme ve ekonomik kullanımını teşvik etme.

Özel bir sistemi kullanmak, bir işletmenin tüm maliyet kalemleri için maliyetleri yönetmesine ve parayı rasyonel bir şekilde kullanmasına olanak tanır. İxirlif kullanıcıları bir dizi seçeneğe sahiptir.

Temel İş Göstergelerini Analiz Edin
 • İxirlife, ayrıntılı analizler içeren düzinelerce finansal rapora sahiptir. Bir işi çeşitli parametrelerle değerlendirmeye yardımcı olurlar. Bu verilere dayanarak maliyetleri düşürmek için doğru bir strateji oluştururlar. Program, gelir ve giderlerin doğru bir şekilde muhasebeleştirilmesine. Her bir gider kaleminin toplam gider tutarı içindeki payını, hizmet ve mal satışındaki marjinal kısmı ve ayrıca işletmenin karlılığını değerlendirmeye yardımcı olacaktır.
 • Dashboard, operasyonel yönetim için akıllı bir raporlama panelidir. Bilgileri yönetebileceğiniz temel göstergeler tek bir sayfada toplanır : satış göstergelerini, çalışan performansını, hizmet popülerliğini, kayıt yoğunluğunu, hesap durumunu takip edin.
 • Sarf malzemeleri kullanım raporu , malzemeleri yetersiz kullanan çalışanları ve malzeme maliyetinin geliri aşabileceği hizmetleri tespit etmeye yardımcı olur. Bu göstergeleri bilerek, hizmetlerin gerçek maliyetini takip edebilecek ve fiyatlandırma politikasında zamanında değişiklikler yapabileceksiniz.
 • Çalışan performans raporu, doğru verilerle doğru İK kararları vermenize yardımcı olur: Müşteriler arasında hangi çalışanların popüler olduğu, ziyaretçilerin onlara dönüp dönmediği, bu çalışanların ne kadar gelir ve kâr getirdiği.
Pazarlamaya Daha İyi Yatırım Yapın
 • Pazarlama raporları , hangi kaynakların ödediği maliyetleri ayrıntılı olarak analiz etmenize ve kâr etmenize olanak tanır: her bir kaynaktan kaç müşteri geliyor, ne kadar çekmenin maliyeti, müşterilerin ne sıklıkla geri döndüğü, güzellik merkezinin herkes için ne kadar gelir getirdiği
 • Sistemden gelen veriler, reklam kampanyaları oluştururken kullanılabilir – bu şekilde, ana hedef kitlenize çeşitli şekillerde benzeyen potansiyel müşterilere reklam gösterebilirsiniz.
Mal ve Malzeme Satın Alma Maliyetini Azaltın
 • Programdaki satın alma planlaması, envanterdeki varlıkları dondurmamanıza ve süresi dolmuş ürünlerin silinmesiyle ilgili kayıpları önlemenize olanak tanır.
 • Hizmetlerle bağlantılı teknolojik haritalar , malların muhasebesini otomatikleştirmenize ve malzeme maliyetini kontrol etmenize, ilaç aşımlarını zamanında tespit etmenize ve ayrıca kaynakları en iyi şekilde kullanmayan çalışanları bulmanıza olanak tanır.

Güzellik Salonu İsimleri

Güvenlik Önemleri Alın 

 • Tüm finansal işlemlerin doğru bir şekilde kaydedilmesi, finans, kayıtlar ve satışlarla ilgili herhangi bir sahtekarlığı önler . Program, tüm ödemeleri, transferler ve girişlerin iptalleri hakkındaki verileri, ödemelerin iptalini kaydeder.
 • Kayıt Günlüğü ile yapılan tüm işlemler bilgisayarın açılma zamanından iptal, silme, ekleme ve düzenleme gibi tüm işlemleri kayıt altında tutar.
 • Basit bir envanter süreci, fazlalıkları ve eksiklikleri belirlemeye yardımcı olur.
 • Müşteri tabanı güvende. İxirlife, verileri bulutta depolar ve farklı çalışanlar için bilgilere farklı erişim düzeyleri ayarlamanıza olanak tanır.

İxirlife’ın neredeyse tüm iş süreçlerinin maliyetini düşürmeye yardımcı olduğunu görüyoruz. Bu, rutin görevlerin Programı, hassas kontrol ve analitik sayesinde mümkün olur.

Listelenen araçları güzellik merkezi kullanın ve işletmenizin karlılığının ne kadar artacağını görün!

Sizi ixirlife – güzellik salonu yazılımımızla tanışmaya davet ediyoruz! İşletmenizin verimliliğini artırmak, müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmak ve günlük işlerinizi kolaylaştırmak için tasarlanmış kapsamlı bir çözümdür.

Güzellik merkezi randevu programı, müşterilerinizin hızlı ve kolay bir şekilde randevu almasını sağlar. Randevu takibi, zaman yönetimi ve personel planlaması gibi zorlukları ortadan kaldırırken, günlük iş akışınızı optimize eder. Böylece siz ve çalışanlarınız daha fazla zaman ve enerji harcamak yerine müşterilerinize odaklanabilirsiniz.

Güzellik salonu yazılımımız ayrıca stok yönetimi, finansal takip, müşteri ilişkileri yönetimi gibi özelliklerle donatılmıştır. İşletmenizin büyümesine yardımcı olmak için veri analitiği ve raporlama araçları da sunmaktayız.

Güler yüzlü ekibimiz, sizin ihtiyaçlarınızı anlamak ve güzellik salonunuz için en iyi çözümü sunmak için burada. Sorularınızı yanıtlamak ve yazılımımızın size sağlayabileceği faydaları ayrıntılı bir şekilde anlatmak için sabırsızlanıyoruz!

Güzellik salonu yazılımı tam anlamıyla deneyimlemek veya daha fazla bilgi almak için hemen bizi 0262 644 78 44 numarasından arayın. İşletmenizin potansiyelini artırmanıza yardımcı olmak için buradayız! ixirlife Teknoloji