Güzellik Salonu Yazılımı İle Sosyal Medya

Güzellik Salonu Yazılımı İle Sosyal Medya

Güzellik Salonu Yazılımı İle Sosyal Medya

Salon Sahibinin Sosyal Medya Rehberi

Güzellik salonu yazılımı ile sosyal medya konusunu inceleyelim. Her gün kaydırmak için telefonunuzu kaç kez elinize alıyorsunuz? Araştırmalara göre, ortalama bir internet kullanıcısı sosyal medyada haftada 17 saatten fazla zaman harcıyor. Sosyal medya, arkadaşlarla iletişim kurmanın, çevremizdeki dünyada neler olup bittiğini öğrenmenin ve en son trendlere dahil olmanın bir yolu olmasının yanı sıra, markaları keşfetmenin, hizmet satın almanın ve işletmelerle etkileşim kurmanın bir yoludur.

Sosyal medya, özellikle salon endüstrisindeki profesyoneller için faydalıdır, çünkü yaptığımız her şey görseldir, yani çalışmalarımızı sosyal kanallar aracılığıyla fevkalade bir şekilde sergileyebiliriz. Teoride, işletmeniz için bir sosyal medya hesabı oluşturmak ve salonda inanılmaz çalışmalarınızın çeşitli resimlerini ve videolarını yayınlamak, yeni müşteriler çekmek için bir çekici faktör olmalıdır. Ama bundan daha fazlası var. 

Randevu Takip Yazılımı

Sosyal medyanın işletmeniz üzerindeki etkisi açık olsa da, gerçek başarı ancak doğru insanları çekmek için doğru kanalları doğru şekilde kullandığınızda gelir. Burada, tüm sektör profesyonelleri için en iyi sosyal medya uygulamalarını açıklayacağız. Ardından, sadık ve ilgili bir takipçi kitlesi oluşturmaya yardımcı olmak için sosyal medyayı nasıl kullanmaya başlayabileceğinize ve bu takipçileri salonunuzu ziyaret etmeye ve geri gelmeye nasıl devam etmeye ikna edebileceğinize odaklanacağız. Güzellik salonu yazılımı ile sosyal medya bağlantısına bakıp güzellik salonu yazılımı bize neleri sunduğunu da bakalım. Güzellik salonu yazılımı ile sadık müşteri oluşturma ve müşterilerin nasıl takip edildiğini de inceleyeceğiz.

Sosyal Medya ile Amacınız Nedir? 

Bir sosyal medya stratejisi geliştirmeden önce, nihai hedefi düşünmek önemlidir. Sosyal medya, işletmeler için çok çeşitli seçenekler sunar. Bunlar, artan marka bilinirliğinden çevrimiçi ürün reklamlarına ve satışlarına kadar her şeyi içerir. 

Salon endüstrisi söz konusu olduğunda, hangi siteleri kullanırsanız kullanın, sosyal medya üç benzersiz fırsat sunar. Bu fırsatlar;

  • Marka bilinirliği
  • Daha Fazla İnceleme
  • Ekstra Gelir Akışları

Bunların her birinin nasıl elde edilebileceğini ve ne zaman birini diğerine tercih etmeniz gerektiğini açıklayalım. 

Marka bilinirliği

Marka bilinci oluşturma, herhangi bir çevrimiçi işletme için önemlidir, ancak özellikle yeni işletmeler veya yalnızca sosyal medyayı kullanmaya başlayan işletmeler için yararlıdır. Görsellerin, videoların, altyazıların, yorumların ve daha fazlasının kullanılmasıyla, markanızı gerçekten temsil eden ve yeni müşteriler çeken bir internet köşesi oluşturabilirsiniz. 

Şirketinizin vizyonunu veya ahlakını temsil eden içerik yayınlamak, salonunuzda olmasını istediğiniz takipçi (ve umarız müşterileriniz) sayısını artırmanın harika bir yoludur. Farklı bir sosyal medya varlığı oluşturmaya zaman ayırmak, aynı anda yeni iş çekme, takipçileri artırma ve katılımı artırma fırsatına sahip olduğunuz anlamına gelir; kıvılcım yaratan konuşma ve markanızın etrafında bir topluluk duygusu oluşturur.

Bu, sosyal medyanın en büyük yararının diğer endüstri profesyonelleri arasında oluşturduğu bağlantılar olduğu güzellik endüstrisinde özellikle yardımcı olabilir. Çevrimiçi olarak güçlü bir marka oluşturarak kendinizi sektörde güvenilir bir profesyonel olarak tanıtabilir ve bu süreçte sınırsız yeni bağlantılar oluşturabilirsiniz. Bir topluluk duygusu oluşturmanın yanı sıra, ne kadar küçük olursa olsun işletmenizin karlı marka haberleri, yarışmalar, sektör özellikleri ve daha fazlası için keşfedilmesine izin vermek, salonunuzun kârlı bir şekilde büyümesine yardımcı olabilir. 

Aynı zamanda yapılan tüm bu işlemleri güzellik salonu yazılımı içerisine kayıt ederk müşteri portföyü oluşturup takip edersiniz.

Artan İncelemeler

Tüketicilerin %94’ü, ziyaret etmek için yeni bir salon seçerken olumlu çevrimiçi incelemelerin onları etkileyeceğini söylüyor; bu, çevrimiçi olarak parlayan bir itibara sahip olmanın bölgenizdeki yeni müşteriler için büyük bir çekici faktör olduğu anlamına geliyor. 

Birçok sosyal medya platformu yorumları doğrudan göstermese de (Facebookgibi kanalları kullanmıyorsanız), hedef kitlenize yanıt verme ve diğer sitelerdeki incelemelerini paylaşma şekliniz, çevrimiçi olarak nasıl göründüğünüzde büyük bir fark yaratabilir. 

Örneğin, öne çıkanları kaydetmenize izin veren bir sosyal medya platformu kullanıyorsanız (sayfanızda kalıcı olarak yayınlanan ve kategoriye göre düzenlenebilen gönderiler), etiketlenmiş bazı müşteri gönderilerini veya beş yıldızlı incelemeleri kaydetmek, yeni müşterileri çekmeye yardımcı olabilir. Alternatif olarak, müşterilerin yerinde inceleme yapmasına izin veren bir platform kullanıyorsanız, bu incelemelerin herkese açık olduğundan ve uygun şekilde yanıtlandığından emin olmak, yeni müşterileri ziyaret etmeye teşvik edecek ve genel çevrimiçi görünürlüğe yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi incelemelerinizi öne çıkarmak için sosyal medyayı kullanmak, genel marka bilinirliğinize katkıda bulunur. Yeni bir kitle oluşturmaya başlayan veya aktif olarak yeni müşteriler arayan. İşletmeler için özellikle akıllıca bir hareket.

Yeni Gelir Akışları

Sosyal medyayı kullanmanın en kazançlı yollarından biri, takipçilerinizin ödeme yapan müşteriler olmasını kolaylaştırmaktır. Bunu, onları salonunuzun çevrimiçi mağazasına , çevrimiçi rezervasyon widget’ına veya çevrimiçi bir hediye çeki tesisine yönlendirerek yapabilirsiniz.

Her gün sosyal medyaya göz atan mevcut ve potansiyel müşterilerinizden oluşan devasa bir havuz var. Onlara doğrudan sosyal kanallarınızdan hizmet rezervasyonu veya ürün satın alma şansı sunmak. Müşteri yolculuğunu hızlı bir şekilde takip eder ve takip etme olasılıklarını artırır. 

Sosyal medya platformunuza kullandığınız bir çevrimiçi rezervasyon bağlantısı, çevrimiçi mağaza veya diğer gelir getirici araçları eklemek, salonunuz için daha kolay, daha hızlı ve daha uygun bir para kazanma yolu sağlar ve müşterilerinizin daha esnek olmalarını sağlar. nasıl, nerede ve ne zaman rezervasyon yaptırdıkları. 

Artık sosyal medyanın işletmeniz için neler yapabileceğini bildiğinize göre , bunu nasıl başarabileceğiniz hakkında daha fazla konuşalım .

Kitlenizi ve Nerede Bulunduklarını Anlama

İşletmeniz için sosyal medyayı kullanırken nihai hedefinizi belirledikten sonra, artık hitap etmek ve çekmek istediğiniz kitle türünü düşünebilirsiniz. Her sosyal medya platformunda bir hesap açmak cazip gelse de, hayalinizdeki kitlenin en çok hangi kanalları kullandığını bilmek, odaklanmanızı en fazla getiriyi sağlayacak kanala/kanallara vermenizi sağlayacaktır. 

Nereye odaklanacağınızı seçmeye çalışırken, ana hedefinizin yeni müşteriler çekmek mi yoksa elde tutma oranını artırmak için mevcut müşterilerle etkileşim kurmak mı olduğunu düşünün. İdeal müşterilerinizin yaş aralığını ve en düzenli olarak hangi sosyal kanalları kullandıklarını da göz önünde bulundurun. Hedef kitlenizin isteklerini anlayın; En son trendlerden haberdar olmak mı istiyorlar, yoksa ev gibi ve rahatlatıcı görünen salondan iş resimleri mi arıyorlar? 

Başlamak için iyi bir yer, mevcut mükemmel uyumlu müşterilerinizi analiz etmektir. Demografik olarak nasıllar? İnternette nerede takılırlar? Başlangıçta onları salonunuza çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Alternatif olarak, müşteri profilleri oluşturmak harika bir başlangıç ​​noktasıdır. ( Bunu yapmak için ipuçları burada bulunabilir ). 

Ne tür bir içerik yayınlarsanız yayınlayın veya bir sosyal medya stratejisi aracılığıyla hangi ana hedefe ulaşmak isterseniz isteyin, çevrimiçi kararlar alırken hedef kitleniz ön planda olmalıdır. 

Güzellik salonu yazılımı içerisinde müşteri gruplaması yaparak hedef kitlenizi oluşturursunuz. Müşterilerinizin nereden geldiğini (instagram, facebook vb. kanallar) güzellik salonu programı içerisinde kayıt ederek kolaylıkla ayrım yaparsınız.

Kanallarınızı Akıllıca Seçin

Salonunuzda özel bir sosyal medya ekibiniz yoksa, oradaki her kanalda bir profilinizin olması neredeyse imkansız. İdeal hedef kitlenizi belirledikten sonra, sosyal medya zamanlarını nerede harcadıklarını anlamak, en çok içeriği nerede yayınladığınız konusunda belirleyici faktör olmalıdır. 

Daha genç kitleleri hedefleyen salonlar için en son trend platformlarla güncel kalmak faydalı olabilir. Daha olgun izleyiciler, daha eski sosyal medya platformlarına bağlı kalmaya ve nadiren yenilerine geçme eğilimindedir (her ne kadar her zaman aykırı değerler olsa da, ki bunu akılda tutmakta fayda var). Çevrimiçi varlığınıza ne kadar zaman ve çaba harcamak istediğinizi ve işiniz için en faydalı kanalın/kanalların ne olduğunu belirledikten sonra, gerisi sadece bakım işidir. 

Salon Sahibi Olarak Sosyal Medyayı Kullanmak İçin En İyi İpuçları

Artık sosyal medyanın ulaşmanıza yardımcı olabileceği profesyonel hedeflere ve ideal hedef kitlenizin neye benzediğine dair net bir vizyona sahip olduğunuza göre, profesyonel hedeflerinizi yıkmak için sosyal medyayı nasıl kullanabileceğiniz hakkında konuşmanın zamanı geldi. Her sosyal medya platformunun farklı en iyi uygulamaları olsa da, aşağıda pratik, profesyonel ve proaktif bir şekilde çevrimiçi başarıya nasıl ulaşılacağına dair bazı genel yönergeler bulunmaktadır. 

1. Planlama Esastır

Önceden planlama yapmadan bir e-posta veya SMS pazarlama kampanyası oluşturamazsınız; terfi ettirmeyi umduğunuz hizmet/ürün/personel hakkında kabaca bir fikir oluşturmak olsa bile. Sosyal medya stratejinize bu şekilde yaklaşın. Her zaman açık bir pazarlama aracı olmasa da, sosyal kanallarınız salon işinizin bir yansımasıdır ve uygun zaman ve düşünce verilmelidir. Programınıza bağlı olarak, profesyonel hedeflerinizle uyumlu bir sosyal medya planını not almak için haftada veya iki haftada bir birkaç saat ayırın. 

Ne tür gönderiler yüklemeniz gerektiğini anlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, güzellik salonu yazılımı yönergelerini akılda tutmak, doğru yolda olduğunuzdan ve gönderdiğiniz her şeyin gerçek nedenleri olduğundan emin olmanın iyi bir yoludur.

Bu, yayınlamayı umduğunuz içeriğin türü, yayınlamak istediğiniz sıklık veya belki de sezonluk teklifler ve kanallarınız aracılığıyla tanıtmak istediğiniz tarihler hakkındaki bilgileri içerir. Gönderilerinizi önceden planlamak, daha akıcı bir uygulama sağlarken sosyal medya platformlarınızın daha tutarlı, profesyonel ve özgün görünmesine yardımcı olur. 

Ulaşılır bir plan yapın. Nadiren ama tutarlı bir şekilde gönderi yapmak. Belirli bir süre boyunca her gün gönderi paylaşmaktan ve ardından haftalarca hiçbir şey yayınlamamaktan iyidir. Sizin için en iyi olanı seçin ve ona bağlı kalın. 

2. Farklı İçerik Seçimi Yayınlayın 

Hangi sosyal medya platformunu/platformlarını kullanırsanız kullanın, yayınladığınız içeriğin çeşitli olmasını sağlamak bir zorunluluktur. Günümüzde neredeyse tüm sosyal medya platformları, zaman sınırlı “hikaye” içeriği, kalıcı resim gönderileri veya öne çıkanlar, video içeriği, metin, ses ve daha fazlasını yayınlamanıza izin veriyor. Hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmak için tüm bu ortamları benimsemek ve düzenli olarak tüm temelleri kapsayan içerik yayınlamak önemlidir. 

Görsel bir endüstri olarak, çoğu salon metinden çok görüntü ve video içeriğine odaklanacaktır. Çünkü kitlenizin çoğunun beklediği ve görmek isteyeceği şey budur. Bununla birlikte, tüm resim ve video içeriği eşit oluşturulmaz. Hangi durum için ne tür içerik yayınlanacağını bilme sanatı vardır. Örneğin, dünyanın görmesini istediğiniz harika bir ağartıcı ve tonu yeni bitirdiyseniz. Ana akışınıza bir video veya resim göndermek. Görselin sitenizi ziyaret eden insanlar tarafından tekrar görülmesini sağlamak için iyi bir seçimdir. Alternatif olarak, geçmiş çalışmaların hızlı görüntüsünü almak için bunu hikaye olarak yayınlamak az planlama gerektirir. Ve doğrudan hedef kitlenizin akışının en üstüne gider. Bir hikaye zaman sınırlı olsa da (bir gönderiden farklı olarak), kısa ömürlü de olsa genellikle daha fazla insan tarafından görülür.

Sosyal medya platformlarınızı bir dizi farklı içerik türüyle doldurmayı seçmek. Etkileşim oluşturmanın, ilgi çekmenin ve çevrimiçi varlığınızı artırmanın en iyi yoludur. 

Müşteri Takip Yazılımı

3. Kitlenizle Etkileşime Geçin

Sosyal medya, insanlar arasındaki çevrimiçi bağlantılarda gelişir. Bu blogdan bir şey alırsanız, önemli sosyal medya uygulamalarından çevrimiçi topluluğunuzla etkileşim kurmak ve tanımaktır. Bu, beğeniler, yorumlar, otomatik yanıtlar, etiketler, emojiler ve daha fazlasıyla gerçekleşir.

Sosyal medya platformunuzu gerçek hayattaki salonunuzun sanal, çevrimiçi bir temsili olarak düşünün. Kitlenizin gönderiler veya özel mesajlar hakkındaki yorumlarını görmezden gelmek salona giren müşteriyi görmezden gelmek gibidir. Kötü bir ilk izlenim bırakıyor. Bu sizi kaba ve çekingen gösterir. Büyük ihtimalle görmezden gelinen kişinin tekrar geri dönmesi pek olası değildir. Sosyal medyada etkileşim kurarak ve yanıt vererek takipçilerinize ( müşterilerinize) önemsediğinizi, duyarlı olduğunu olduğunu gösteriyorsunuz. Bu, bağlantılar kurmanıza, daha sadık müşteriler kazanmanıza ve hatta yeni müşteriler çekmenize yardımcı olur.

Güzellik salonu yazılımı ixirlife ile sizlere müşteri iletişimlerini anlatan yazı hazırladık.

İdeal bir dünyada, sosyal medyayı kullanan her işletme. Hesabı izleyen ve herhangi bir etkileşime anında yanıt veren bir personele sahip olacaktır. Ancak bunun salon sahiplerinin çoğunluğu için geçerli olmadığını biliyoruz. Zamanınız kısıtlıysa, hesabınızın DM’lerinde otomatik bir yanıt oluşturmanız. Tüm farkı yaratabilir ve kitlenizin duyulduğunu hissetmesine yardımcı olur.

Örnek bir otomatik dönüş mesajı:

Merhaba, bizlere ulaştığınız için teşekkür ederiz! 👋 Çalışma saatlerimiz [buraya çalışma saatlerini ekleyin]. Randevu almak için ☎️ [buraya randevu telefon numaranızı girin]
bize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz isim soy için ve telefon numarası bırakın biz sizi arayalım 🙂 Sağlıklı Günler Dileriz..

4. Düzenli ve Tutarlı Bir Şekilde Güncelleyin 

Daha önce de belirtildiği gibi, sosyal medya hesapları düzenli olarak güncellendiklerinde başarılı olurlar. Tutarlılık anahtardır. Tüm işletmelerin her gün planlamaya ve paylaşıma zaman ayırmaya vakti olmayacak olsa da. İşinizi çevrimiçi olarak büyütmek istiyorsanız sosyal medya stratejinizde bir miktar tutarlılığa sahip olmalısınız. 

Bazı salon sahipleri için bu, haftada bir kez uzun vadeli içerik yayınlamak. Ancak günlük olarak alınan herhangi bir yorum veya DM’yle ilgilenmek anlamına gelir. Diğerleri için bu, her gün çok şey göndermek. Tüm sorguları salonun çevrimiçi rezervasyon özelliğine veya telefon numarasına yönlendiren otomatik yanıt ayarlamak anlamına gelir. Bunu nasıl yöneteceğiniz salonunuza özgü olacak ve mükemmel dengeyi bulmak zaman içinde gelecektir. Birçok profesyonel, yüksek kaliteli bir salon planlama sisteminin , yöneticinin saatlerce harcadığı zamanı azaltmaya yardımcı olabileceğini ve sosyal medya gibi marka bilinirliğini ve gelirini doğrudan artıran görevlere daha fazla zaman ayırmalarına yardımcı olabileceğini düşünüyor. 

Sosyal medya sayfanızın profesyonel görünmesini sağlamak için 7/24 çevrimiçi olmanız gerekmez, ancak tutarlı olmanız gerekir. Bunu sağlamak için zaman ayırmak, markanızın büyümesine sosyal platformlarınızın yeni profesyonel zirvelere ulaşmasına yardımcı olacaktır. 

5. Çevrimiçi Reklam Olmayın

Başarılı bir sosyal medya varlığı geliştirmeye çalışırken birçok işletmenin kurbanı olduğu bir şey. Ona bir reklam platformu gibi davranmaktır. Kişisel sosyal medya profillerinizi nasıl kullandığınızı düşünün. Sürekli olarak bariz reklamlar ve pazarlama materyalleri yayınlayan hesapları takip etme ihtimaliniz var mı? Cevabın hayır olduğunu tahmin edeceğiz. 

Sosyal medya farkında olmadan ürün ve hizmetlerin reklamını yapmanıza yardımcı olabilir, ancak bu incelikle yapılmalıdır. Belirli bir ürünün açık faydalarını listeleyen bir gönderi yazmak yerine. Ürünle ilgili tedavi görmüş müşterinin yüksek kaliteli bir videosunu yayınlayın ve başlığınızda üründen bahsedin. (“Satın almak için tıklayın” bağlantısına eklemek için bonus puanlar!). Benzer şekilde, salondaki yarışmaları veya özel teklifleri sürekli olarak tanıtmak için sosyal medyanızı kullanmayın. Bu, paylaşım yapmak iyi olsa da, bu tür içeriklerin sürekli olarak yayınlanması hızla sıkıcı hale gelir. Ve izleyicilerin ilgisini kaybetmesine neden olur.

Bunun yerine, sosyal medya ile oynayın ve benzersiz sesinizi bulun. Bu platformlarda eğlenmek sorun değil. İlginç, eğlenceli ve farklı olun. İster alaycı ifadeler, ister sevimli emojiler veya saçma sapan kelime oyunları kullanarak. Benzersiz marka kişiliğinizin gönderilerde öne çıkmasına izin verin. Üst düzey, çok konumlu salon franchise’larından yerel bağımsız kuaförlere kadar her salonun benzersiz kişiliği vardır. Sosyal medya bunun ön plana çıkmasına olanak tanır. 

Eşsiz kişiliğiniz, insanların ilgisini çekecek sunduğunuz muhteşem hizmetler yüksek kaliteli içeriğiniz kadar onları da çekecektir. Bu yolda güzellik salonu yazılımı esnek kullanımı ve kolaya rayüzü ile birlikte sizlere yardımcı olacaktır.

Hazırsınız; Sıradaki ne?

Sosyal medyayla ilgili bir dizi en iyi uygulamayı gözden geçirmiş olsak da. Kendi profilinizi veya hesaplarınızı oluşturmaya gelince, yaratıcı ve benzersiz olmayı hatırlamak her zaman bir artıdır. Genellikle daha ciddi olan bir web sitesi veya satış broşürünün aksine. Sosyal medya hesaplarınız, gerçek kişiliğinizin hüküm sürmesine izin verebileceğiniz internetin harika bir bölümünde yaşıyor. 

Kendinizi ne tür bir iş olarak kurun, topluluğunuzla etkileşimde kaldığınızdan ve tutarlı olduğunuzdan emin olun. 

Sosyal medya, salonunuza bir marka oluşturma. Platform oluşturma ve daha etkili bir şekilde pazarlamaya başlama. İncelemeler oluşturma ve işinizi yeni zirvelere taşımanıza yardımcı olacak yeni gelir akışları yaratma. Konusunda benzersiz bir fırsat sunar. 

Not

Sizi ixirlife – güzellik salonu yazılımımızla tanışmaya davet ediyoruz! İşletmenizin verimliliğini artırmak, müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmak ve günlük işlerinizi kolaylaştırmak için tasarlanmış kapsamlı bir çözümdür.

Güzellik merkezi randevu programı, müşterilerinizin hızlı ve kolay bir şekilde randevu almasını sağlar. Randevu takibi, zaman yönetimi ve personel planlaması gibi zorlukları ortadan kaldırırken, günlük iş akışınızı optimize eder. Böylece siz ve çalışanlarınız daha fazla zaman ve enerji harcamak yerine müşterilerinize odaklanabilirsiniz.

Güzellik salonu yazılımımız ayrıca stok yönetimi, finansal takip, müşteri ilişkileri yönetimi gibi özelliklerle donatılmıştır. İşletmenizin büyümesine yardımcı olmak için veri analitiği ve raporlama araçları da sunmaktayız.

Güler yüzlü ekibimiz, sizin ihtiyaçlarınızı anlamak ve güzellik salonunuz için en iyi çözümü sunmak için burada. Sorularınızı yanıtlamak ve yazılımımızın size sağlayabileceği faydaları ayrıntılı bir şekilde anlatmak için sabırsızlanıyoruz!

Güzellik salonu yazılımı tam anlamıyla deneyimlemek veya daha fazla bilgi almak için hemen bizi 0262 644 78 44 numarasından arayın. İşletmenizin potansiyelini artırmanıza yardımcı olmak için buradayız! ixirlife Teknoloji