Müşteri Kaybetmeden Güzellik Merkezinde Fiyatlar Nasıl Yükseltilir?

Müşteri Kaybetmeden Güzellik Merkezinde Fiyatlar Nasıl Yükseltilir?

Müşteri Kaybetmeden Güzellik Merkezinde Fiyatlar Nasıl Yükseltilir?

Güzellik merkezinde fiyat yükseltme ve hizmet fiyatlarındaki artış doğal bir süreçtir. Çünkü zamanla malzeme maliyeti, personellerin çalışma süresi artar, kiralar ve faturalar artar. Ancak fiyatları yükselterek müşterileri korkutmamak, güzellik merkezi işletmesi sahipleri ve yöneticileri için her zaman hassas bir konudur.

Yükselen fiyatlar sizin yararınıza olur: En uygun fiyatlı fırsatları aramaya alışkın olmayanlar için güzellik merkezinizin çekiciliğini artırırsınız ve bilinçaltında daha pahalının daha iyi anlamına geldiğini düşünürsünüz.

Bu yazıda, güzellik merkezinde fiyat yükseltme ve fiyat artışının neden kaçınılmaz olduğunu, bir güzellik merkezinde fiyat artışının nasıl doğru bir şekilde gerekçelendirileceğini, müşteri sadakatini korumak için müşterileri nasıl uyaracağını ve olası olumsuzlukları nasıl azaltacağını anlayacağız.

Güzellik Merkezi Programı

Bir güzellik merkezinde fiyat artışı neden kaçınılmazdır? 

Bir güzellik merkezi de dahil olmak üzere herhangi bir işletme belirli bir ekonomik modele göre çalışır. Kar, tüm sabit ve değişken giderlerin gelirden çıkarılmasıyla hesaplanır.

Sabit giderler , satış hacmine bağlı olmayanları içerir: çalışanların maaşının sabit bir kısmı (bonus kısmı olmadan), kira, elektrik faturaları, alarmlar,  vergiler ve reklam için sabit maliyetlerdir.

Değişken maliyetler , doğrudan satış sayısına bağlı olan maliyetlerdir. Değişken giderler şunları içerir: hizmetlerin sağlanması için sarf malzemeleri satın alma maliyeti, uzmanlarınızın maaşlarının bonus kısmı

Sabit ve değişken maliyetler zaman içinde istikrarlı bir şekilde arttığından, bir güzellik merkezinin kârını korumanın iki yolu vardır: müşteriler için hizmetlerin fiyatlarını yükseltmek veya maliyetleri düşürmek , örneğin, pahalı malzemeleri daha ucuz olanlar lehine terk ederek veya çalışanların maaşlarını düşürerek .

İkinci yol, kapanmaya giden doğrudan bir yoldur, çünkü ziyaretçileriniz hizmet kalitesinin ve iş kalitesinin bozulduğunu kesinlikle fark edecekler, bu da başka bir güzellik merkezi arayacaklar ve sonunda rakiplere gidecekleri anlamına geliyor.

Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de müşterilerinizin güzellik merkezine geldiklerinde önceden bildikleri belli bir fiyattan hizmet almayı beklemeleridir. Fiyat listesi bir gün içinde herhangi bir açıklama veya uyarı olmaksızın aniden değişirse, ziyaretçileri garip bir duruma sokma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle iletişimi doğru kurmak ve fiyat artışları konusunda müşterileri önceden uyarmak gerekir.

Müşteriler fiyat artışları konusunda nasıl uyarılır ? 

Müşteriye fiyat artışlarını önceden , ideal olarak bir ila iki ay önceden bildirmenizi öneririz . Örneğin, Mart ayından itibaren yeni bir fiyat listesinin tanıtılması planlanıyorsa, Ocak ayında düzenli ziyaretçilerinize bundan bahsedin. Bu, onlara masraflarını planlama ve güzellik merkezinize kalmaya veya yenisini aramaya karar verme fırsatı verecektir.

Bazı müşterilerinizi öyle ya da böyle kaybedeceğinizi kabul edin bunlar, kişisel bakım için belirli bir miktardan fazlasını harcayamayanlar olacaktır. Seninle kalanlar senin değerini anlar. Kural olarak, bunlar güzellik merkezine ana geliri getiren  sadık müşterilerdir .

Bildirim için müşterilerinizle tüm iletişim kanallarını kullanın: 

 • Sosyal ağlar,
 • Güzellik merkezi web sitesi
 • E-posta bülteni,
 • Sms mesajları,

Güzellik merkezinde fiyat yükseltme uzmanların müşterilerle çalışma sürecinde yaklaşan artış hakkında bilgi vermesine izin verin ve ayrıca hizmetler için ödeme yaparken yöneticiyi bilgilendirin. Peki, hangi hizmetlerin ve fiyatların ne kadar artacağını gösteren bilgi broşürlerini basmak için bir bütçe bulabilirseniz. Daha sonra yönetici bunları gözden geçirilmek üzere her müşteriye teslim eder.

Müşterilerinize, sizinle kalmalarını istediğinizi bildirdiğinizden emin olun. Fiyatlar yükseldikçe mümkün olan en yüksek düzeyde hizmet alacaklarına dair onlara güvence verin. Güzellik merkezinde makul soruları yanıtlamaya ve fiyat artışlarını haklı çıkarmaya hazır olun .

Bu noktalara yeterince dikkat etmezseniz hazırlıksız bir müşteri, uzun süre hatırlayacağı ve inanın bir daha dönmek istemeyeceği bir rcilt bakımı için ödeme yaparken resepsiyonda olumsuzluklar yaşar.

Negatife yol açmamak  için hizmetleriniz için fiyatları nasıl yükseltirsiniz ?

Güzellik merkezinde fiyat yükseltme ve müşteri kaybetmeyeceğine dair birkaç pratik öneriyi göz önünde bulundurun .

 • Fiyatları kademeli olarak yükseltin. Fiyatlardaki keskin bir değişiklikten kaynaklanan şoku önlemek için ana ilkeyi düşünün – fiyat artışlarının düzgünlüğü. Fiyat listenizi yılda en az bir kez gözden geçirin. Daha iyi fiyatlar, her beş yılda, hemen %50 oranında artmasındansa, her yıl %10 oranında artar. Müşteriler, hizmetin kalitesi bozulmazsa, saç kesimi veya yüz temizliğinin artık biraz daha pahalıya mal olacağı fikriyle psikolojik olarak daha rahat edecekler.
 • Bir teşvik sunun. Bir güzellik merkezinde fiyatları nasıl artırabileceğinizi ve yine de sadık müşterilerinizi nasıl memnun edebileceğinizi düşünün . Belki de güzellik merkeziniz onlara yeni fiyatlarla bir dizi kişisel bakım hizmetini hafif bir indirimle, ancak yalnızca bir paket satın alırken sunar. Bu, müşterilerinize değer verdiğinizi gösterecek ve ayrıca fiyat artışlarını ağrısız hale getirecektir. İnsanlara fayda sağladıklarını, özel olduklarını ve öne çıktıklarını bilmek her zaman güzeldir.
 • Hizmetinizi geliştirin. Örneğin, iç mekanı biraz güncelleyebilir, bekleme alanına masaj koltuğu koyabilir, yeni kartvizitler sipariş edebilir, uzmanların üniformasını daha güzel ve daha modern bir forma ile değiştirebilir, bir soğutucu veya kahve makinesi satın alabilirsiniz. Makyaj örnekleri sipariş etmek ve onları iltifat olarak vermek iyi bir çözümdür. Müşterilerinizin artan bir konfor düzeyi için para ödediklerini görmeleri gerekir. O zaman fiyatlardaki artış onları gücendirmez.
 • Değişiklikleri gerekçelendirin. Müşterilere “Fiyatları yükseltmeye karar verdik çünkü istediğimiz için yükseltmeye karar verdik” diyemezsiniz. Fiyat değişikliğini açıkladığınızdan emin olun, bunun hizmet kalitesini aynı seviyede tutmak için yapıldığını söylemeyi unutmayın. Çünkü çıtayı düşürmek istemezsiniz ve kanıtlanmış malzemelerden, kozmetikten vazgeçmeye hazır değilsiniz. ürünler ve yetenekli uzmanlarınız bulunuyor.

Fiyatlardaki artış nasıl haklı çıkar? 

Güzellik merkezinde fiyat yükseltme  iç ve dış nedenleri olur. Müşterilerinize onlardan bahsetmeniz doğru olacaktır.

İç nedenler , güzellik merkezinizde olanlardır. Örneğin, yakın zamanda cilt bakımcılarınızı veya manikürcülerinizi bir bilgi tazeleme kursuna gönderdiniz . Veya onlar prestijli bir kuaförlük yarışmasına katıldılar ve orada ödül kazandılar. Kurumunuzun ofislerinde duvarlarda görünen her yeni sertifika ve diploma, fiyatları artırmak için iyi bir nedendir.

Becerilerini düzenli olarak geliştiren, yeni teknikler öğrenen her uzman, çalışmalarının takdir edilmesini ister. Ve sadece müşterilerden şükran şeklinde değil, aynı zamanda artan maaş şeklinde de. Ve göreviniz, düzenli müşteri sayısının doğrudan bağlı olduğu uzmanları tutmaktır.

Dış nedenler – size bağlı olmayanlar. Zanaatkarlarınızın kullandığı malzemeler için satın alma fiyatlarını artırarak hizmet fiyatlarındaki artışı haklı çıkarabilirsiniz. Yabancı malı kozmetik ise, maliyetinin yükselen döviz kurundan etkilenmesi muhtemeldir.

Müşterilerinize bundan bahsedin, onlar da sizi anlayacaktır. Ayrıca ziyaretçileriniz için  iyisini seçtiğinizi ve hizmet kalitesini etkileyebileceği için sağlayıcıyı değiştirmek istemediğinizi hatırlatın.

Fiyat listesindeki fiyatların artmasının bir başka iyi nedeni de kira artışı olur. Güzellik merkeziniz  metro istasyonunun, toplu taşıma durağının yakınında bir konumdaysa, müşterileriniz kesinlikle taşınmanızı istemeyecektir.

Fiyatları yükseltmek için en iyi zaman ne zaman? 

Peeling veya lazer gibi birçok güzellik bakımı mevsimsel olsa da fiyatları yükseltmek için mükemmel bir zaman yoktur. Önemli olan fiyatları ne zaman artırdığınız değil, nasıl yaptığınızdır.

Fiyatı herhangi bir ayda değiştirebilirsiniz. Asıl şey ziyaretçileri önceden uyarmak ve sadakatlerini artırmak için pazarlama tekniklerini kullanmaktır. Örneğin, bir e-posta listesi aracılığıyla müşterilerinize yaklaşan fiyat artışını bildirir. Onlara bir sonraki ziyaretleri için anında geçerli fiyatlarla bir sertifika sunarsınız. Bu, aynı anda iki amaca hizmet eden akıllıca bir harekettir. Takvimi önceden doldurursunuz, müşteriler için zaman ayırırsınız ve ayrıca güzellik merkezine verdikleri önemi gösterirsiniz.

İxirlife güzellik merkezi randevu yönetim sistemi , riskleri en aza indirmenize ve fiyat artışlarına doğru şekilde yaklaşmanıza yardımcı olacaktır:
 • Fiyatları artırmanız gereken anı takip edin: finansal raporlar sayesinde , işletmenizin kârlılığını bir bütün olarak, iş koluna ve belirli hizmetlere göre kolayca değerlendirebilirsiniz;
 • Fiyat artışlarının etkisini değerlendirin: görsel raporların yardımıyla ne kadar kârın değiştiğini, karlılığı, kaç müşteri kaldığını, fiyatları yükselttikten sonra kaç müşteri kaldığını ve çok daha fazlasını analiz edebilirsiniz.

Ayrıca, iletişimi iyileştirebilir ve basitleştirebilirsiniz.  Otomatik mesaj aracının yardımıyla, diğer birçok görevi çözmenin yanı sıra, zamanında bir fiyat artışı uyarısı planlayabilirsiniz:

 • Yeni hizmetler ve özel teklifler hakkında bilgi vermek,
 • Yeni müşteriler çekmek ve kaybedilenleri iade etmek,
 • Ziyaret hatırlatıcılarını ve doğum günü tebriklerini otomatikleştirin,
 • Kayıp müşterilerin iadesini otomatikleştirin,
 • Randevu alarak gelmeme sayısını azaltmak,
 • Kişiselleştirilmiş SMS mesajları gönderin,
 • Geri bildirim toplayarak hizmet kalitesini artırmak,

Böylece, bir güzellik merkezin fiyatları nasıl yükselteceğimizi ve aynı zamanda müşterileri korkutmayacağımızı anladık . Şüphesiz güzellik merkeziniz personelinin profesyonelliğini artırmak. İtibarını yükseltmek için çalışıyorsunuz, hizmet fiyatlarının doğal olarak yükseldiği anlamına geliyor. Sistematik, yetkin bir strateji geliştirir ve buna bağlı kalırsanız, yalnızca mevcut müşteri tabanını korumakla kalmaz, aynı zamanda genişletebilirsiniz.

Artan fiyatlar, doğru hizmet verildiğinde müşteriler tarafından iş başarısının bir işareti olarak algılanmakta. Güzellik merkezi hizmetlerine değer verildiğini ve talep edildiğini göstermekte ve dolayısıyla kurumun itibarını artırmaktadır. Bu makaledeki ipuçlarını kullanın ve düzenli müşterileri kaybetmeden ve yenilerini çekmeden güzellik merkezi fiyatları yükseltin.

Sizi ixirlife – güzellik salonu yazılımımızla tanışmaya davet ediyoruz! İşletmenizin verimliliğini artırmak, müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmak ve günlük işlerinizi kolaylaştırmak için tasarlanmış kapsamlı bir çözümdür.

Güzellik Merkezi İsimleri

Güzellik merkezi randevu programı, müşterilerinizin hızlı ve kolay bir şekilde randevu almasını sağlar. Randevu takibi, zaman yönetimi ve personel planlaması gibi zorlukları ortadan kaldırırken, günlük iş akışınızı optimize eder. Böylece siz ve çalışanlarınız daha fazla zaman ve enerji harcamak yerine müşterilerinize odaklanabilirsiniz.

Güzellik salonu yazılımımız ayrıca stok yönetimi, finansal takip, müşteri ilişkileri yönetimi gibi özelliklerle donatılmıştır. İşletmenizin büyümesine yardımcı olmak için veri analitiği ve raporlama araçları da sunmaktayız.

Güler yüzlü ekibimiz, sizin ihtiyaçlarınızı anlamak ve güzellik salonunuz için en iyi çözümü sunmak için burada. Sorularınızı yanıtlamak ve yazılımımızın size sağlayabileceği faydaları ayrıntılı bir şekilde anlatmak için sabırsızlanıyoruz!

Güzellik salonu yazılımı tam anlamıyla deneyimlemek veya daha fazla bilgi almak için hemen bizi 0262 644 78 44 numarasından arayın. İşletmenizin potansiyelini artırmanıza yardımcı olmak için buradayız! ixirlife Teknoloji

güzellik merkezi randevu programı